Ο Πολιτιστικός Μορφωτικός Σύλλογος Γυναικών Ρομά Δροσερού Ξάνθης “Η ΕΛΠΙΔΑ” θέλει να ευχηθεί σε όλους τους Ρομά χρόνια πολλά για το Μπαλ Παναίρ – Παναγία Μπογκορότισα.
Τη σημερινή μέρα 28 Αυγούστου, σύμφωνα με το παλαιό ημερολόγιο, εορτάζεται η Παναγία. Στα Βαλκάνια και Ευρώπη ονομάζεται Μαϊκά Μαρία και στην Ελλάδα Παναγία Μπογκορότισα – Μπαλ Παναίρ.
Την ημέρα τις γιορτής κάθε οικογένεια στην οποία γιορτάζει κάποιο παιδί – το έχουνε δηλαδή τάμα – φωνάζει συγγενείς, γείτονες και φίλους, για να γιορτάσουν και να μοιράσουν ευχές στο παιδί.
![](https://drosero.eu/wp-content/uploads/2020/08/IMG_8246-min-1-768x1024.jpg)
![](https://drosero.eu/wp-content/uploads/2020/08/IMG_8247-min-1-768x1024.jpg)